Porucznik
Po kilku latach od ukazania się pistoletu maszynowego P90 i pistoletu Five-seveN produkowanych przez belgijską firmę FN, niemiecka firma Heckler&Koch zaprezentowała swoje odpowiedniki broni klasy PDW (Personal Defense Weapon): pistolet maszynowy MP7 (Maschinepistole 7) i pistolet UCP. Ponieważ konstruktorzy HK opracowywali swoją broń w kilka lat po belgijskich, mogli wykorzystać doświadczenia konkurencji. W roku 1999 pojawił się H&K PDW (lub PDW2000). Konstruktorzy wybrali klasyczne rozwiązanie z magazynkiem pudełkowym umieszczonym w chwycie, z dodatkowym, składanym chwytem przednim oraz wysuwaną kolbą. W roku 2000 przedstawiono nową wersję prototypową, a w 2001 ponownie przekonstruowana broń trafiła jako MP7 w ręce komandosów Komando Spezialkräfte (niemiecki odpowiednik polskiej jednostki GROM). Pojawiła się także nowa wersja amunicji 4,6 x 30 mm, wyposażona w cięższy pocisk. W 2004 roku zaprezentowano nową, ponownie zmodernizowaną wersję MP7A1. Obecnie pistolet maszynowy jest produkowany i wypiera w uzbrojeniu Bundeswehry pistolety maszynowe MP5. W 2004 roku pojawiły się także pistolety MP7A1 wyposażone w bezpiecznik spustowy.
MP7 ma wymiary dużego pistoletu lub mini-uzi, można ją nosić w kaburze. Można strzelać jedną ręką lub dwiema - wtedy rozkładamy wygodną teleskopową kolbę i chwyt przedni ukryty w łożu.
PDW2000 (wczesny) - pistolet maszynowy przeznaczony do przenoszenia w kaburze (brak mocowań pasa nośnego). Brak zaczepu zamka. Mechaniczne przyrządy celownicze umieszczone bezpośrednio na pokrywie komory zamkowej. W tylnej części pokrywy komory zamkowej krótka szyna Picatinny (najczęściej mocowany był na niej celownik kolimatorowy Fire-Point). W przedniej części komory zamkowej jeden rząd otworów wentylacyjnych. Lufa zakończona demontowalnym szczelinowym tłumikiem płomieni, gładki chwyt pistoletowy.
PDW2000 (późny) - pistolet maszynowy wyposażono w ręczny dosyłacz zamka (pełniący funkcję zaczepu zamka). Dźwignia zaczepu po lewej stronie broni. Ponieważ uniemożliwiała ona przenoszenie broni w kaburze, został on wyposażony w umieszczone po lewej stronie mocowania pasa nośnego. Szyna Picatinny taka sama jak we wczesnych wersjach, ale celownik kolimatorowy Z-Point (opracowany specjalnie dla HK przez firmę Zeiss Optronik Wetzlar GmbH).
MP7 - pierwsza wersja produkowana seryjnie. Została pozbawiona ręcznego dosyłacza zamka. Wyposażona w klasyczny zaczep zamka. Dźwignia zwalniania zamka umieszczona obustronnie nad spustem. Powiększona dźwignia bezpiecznika-przełącznika rodzaju ognia i rękojeść napinania. Nowa pokrywa komory zamkowej nie jest odłączana przy częściowym rozkładaniu i wyposażona jest w długą szynę Picatinny. Mocowania pasa nośnego przeniesiono na prawą stronę broni. Powiększono i pogrubiono stopkę kolby oraz dodano występy na chwycie pistoletowym. Mechaniczne przyrządy celownicze umocowane na szynie. Złożone składają się z muszki trapezowej i szczerbiny, po rozłożeniu z muszki słupkowej i przeziernika. Zasadniczym celownikiem jest kolimatorowy Z-Point. Tłumik płomieni jest mocowany standardowo.
MP7A1 - najnowsza wersja seryjna. Dodano umieszczone po obu stronach komory zamkowej mocowania, na których można umieścić krótkie szyny Picatinny. Na potrzeby Bundeswehry produkowana w dwóch odmianach:
- MP7A1 IdZ (Infanterst der Zukunft) - wersja przeznaczona dla żołnierzy funkcyjnych jako broń służąca do samoobrony. Posiada umieszczone na górnej szynie Picatinny uproszczone mechaniczne przyrządy celownicze (muszka trapezowa i szczerbinka) i celownik kolimatorowy Z-Point. Magazynki 20 nabojowe.
- MP7A1 KSK (Komando Spezialkräfte) - wersja dla oddziałów specjalnych. Mechaniczne przyrządy celownicze jak w wersji MP7. Zasadniczym celownikiem jest holograficzny EOTech 551. Kolba składana posiada możliwość ustawiania w położeniach pośrednich pomiędzy złożoną a całkowicie rozłożoną. Po obu stronach stopki kolby dodatkowe mocowania pasa nośnego. Magazynki 20- i 40-nabojowe. Część pistoletów maszynowych MP 7A1 KSK jest wyposażona w tłumiki dźwięku "Rotex" firmy Brügger+Thomet.
W niemieckiej broni wykorzystano wiele rozwiązań z karabinka G36. Pistolet maszynowy MP7 jest indywidualną bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o wykorzystanie energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór lufy. Sztrzelanie odbywa się z zamka zamkniętego. Tłok gazowy o krótkim ruchu przekazuje energię przez popychacz na suwadło. Ryglowanie przez obrót zamka z sześcioma występami ryglowymi. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu na zaczepie. Dźwignia zwalniania zaczepu po obu stronach broni nad spustem. Mechanizm spustowy kurkowy umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym i seriami. Dźwignia przełącznika rodzaju ognia (pełniąca także funkcję dźwigni bezpiecznika) po obu stronach broni. Rękojeść przeładowania została umieszczona (podobnie jak w amerykańskim karabinku M16) u góry komory zamkowej.
Typowe dla produktów firmy H&K oznaczenia w postaci piktogramów informują o położeniu przełącznika (w górnym broń jest zabezpieczona, środkowe pozwala prowadzić ogień pojedynczy, najniższe - ciągły). Po prawej stronie komory zamkowej znajduje się okno wyrzutowe, a przy jego krawędzi umieszczono odbijacz łusek. Zasilanie z dwurzędowych magazynków łukowych o pojemności 20 (mieści się on całkowicie w chwycie pistoletowym i nie wystaje poza obrys broni) lub 40 naboi. Przyrządy celownicze mocowane na szynie Picatinny. Kolba składana wysuwana. Pistolet wykonany jest w dużym stopniu z tworzyw sztucznych (polamidu zbrojonego włóknem węglowym), aby ograniczyć masę.
Offline